|
|
Długość geograficzna: 20.9666667 Szerokośc geograficzna: 52.9833333
Wieś Dobrzankowo położona jest około 7km na południe od Przasnysza. Przepływa przez nią rzeka Węgierka (największy dopływ Rzeki Orzyc o długości 36km). W Dobrzankowie (dokładnie pod mostem na drodze do Fijałkowa) do Węgierki wpada największy jej dopływ Morawka (21km długości). Osadnictwo na tym terenie istniało bardzo wcześnie, o czym świadczy odkrycie cmentarzyska na niewielkiej wyniosłości w zakolu Węgierki. Odkrycia tego dokonano w końcu lat 60-tych ubiegłego wieku, podczas robienia wykopów pod budowę wiejskiej remizy. Archeolodzy zbadali około 35 grobów i stwierdzili, że pochodzą one z okresu późnolateńskiego (okres lateński 400-0 p.n.e) i wczesnorzymskiego (okres rzymski 0-400lat n. e.) czyli z przełomu tych dwóch okresów. Przy okazji w podcięciu rzeki Węgierki odkryto wychodnię iłów z innej epoki geologicznej, a .ściślej z najmłodszej epoki „Trzeciorzędu” - „Pliocenu”(12-1mln. lat temu).
Notatka 07.02.2009: Do księgi wpisał się ostatnio Pan Zbigniew i podał taką oto informację "O grobach powiadomił archeologów Włodzimierz Rykowski z Przasnysza a pracami badawczymi kierował Jerzy Okulicz obecny profesor UW w Warszawie."
Dobrzankowo zostało założone przez Dobrzana. Trudno jest jednak znaleźć w źródłach historycznych wzmiankę chociażby przybliżonej daty założenia wsi i wiadomości o owym Dobrzanie. Być może fakt ten nigdzie nie został odnotowany, a nazwisko założyciela przetrwało tylko dzięki przekazom ustnym.
Rozpatrując historię wsi należy odnieść się do historii Mazowsza, o którym pierwsze wzmianki pisane pochodzą z 1034r., a ściśle do terenów ziemi przasnyskiej, w granicach której znajdowało się Dobrzankowo. Pierwsze wzmianki o tych terenach pochodzą z 1416r. władcami tego obszaru byli książęta, wśród których z pewnością należy wymienić Janusza I, założyciela Przasnysza(1407).
Bezpośrednią władzę nad terenami poszczególnych wsi sprawowali ich właściciele, zwani dziedzicami.
Dobrzankowo w 1466r. było własnością Mikołaja Węża, który był fundatorem kościoła w Bogatem, pobudowanego w 1481r. W pierwszej połowie XVI wieku wieś należała do Mikołaja Bogackiego. W 1544r. Darowuje ją, oraz wszystkie pozostałe swoje dobra, żonie Zofi z Siczy. Za najście na dom i zabójstwo Ambrożego Sierakowskiego, Zofii skonfiskowano wieś Dobrzankowo (i inne), a Zygmunt August w Lublinie w 1544r. Nadał je w wieczyste posiadanie Feliksowi Szreńskiemu z Sokołowa. W 1663r. Jan Kazimierz nadał przywilej Janowi Kazimierzowi Krasińskiemu, który był podskarbim królewskim, na podstawie którego dobra Dobrzankowskie (i inne) zostały przekazane Janowi Bonawenture Krasińskiemu, staroście łomżyńskiemu.
W 1724r. Król August II nadaje przywilej na dobra Dobrzankowa Błażejowi Krasińskiemu, kasztelanowi płockiemu.
Trudno znaleźć wzmianki o następnych właścicielach wsi. Z przekazów ustnych można co nieco dowiedzieć się o ostatnim właścicielu ziemskim z Dobrzankowa, któremu za udział w powstaniu styczniowym w 1863r. władze carskie odebrały wszelkie dobra, sam musiał schronić się za granicami kraju. Jego dom (dwór) stał w miejscu, które obecnie znajduje się na posesji państwa Sledzińskich. Jeszcze w latach 30-tych XX wieku stały fragmenty ścian, a fragmenty fundamentów były widoczne nawet w latach 60-tych. Niewiele jest wiadomo o życiu mieszkańców wsi z tego okresu. Wiadomo jedynie, że życie ich nie było łatwe, głownie związane z pracą na ziemi dworskiej, aby zapewnić codzienny, przeważnie ubogi byt najbliższym.
|
|
| |
|